Новини от Европейския форум на хората с увреждания

Новини от Европейския форум на хората с увреждания

 

Застъпничество в областта на Изкуствения интелект, включващ хората с увреждания

На специален уебинар на 15 октомври Европейският форум на хората с увреждания ( ЕФХУ ) представя ръководството „Закон за Изкуствен интелект, включващ хората с увреждания: Ръководство за наблюдение на прилагането във всяка страна“. Целта на това ръководство е да обясни на застъпниците за хората с увреждания Закона на ЕС за Изкуствения интелект (ИИ). Ръководството има за цел също така да обясни как те могат да настояват пред националните органи да гарантират спазването на правата на хората с увреждания.

Уебинарът събира активисти за цифрови права и застъпници за хората с увреждания, за да обсъдят как да се гарантира включването на хората с увреждания в Изкуствения интелект (ИИ).

Участниците в дискусията постигат съгласие относно следното:

- Законът на ЕС за ИИ  предоставя възможност за създаване на силни закони в отделните страни, но националните организации и активисти трябва да бъдат бдителни, за да гарантират, че той се прилага добре от властите във всяка страна.

- Представителите на гражданското общество и активистите трябва да създадат силни съюзи във всички държави, за да окажат натиск върху властите да създадат силни закони за ИИ, които да допълват Закона на ЕС за ИИ.

- Застъпниците трябва да бъдат предпазливи по отношение на някои разпоредби, като например изключенията за правоприлагащите органи и за опасните системи, както и по отношение на сътрудничеството на определени групи, които отклоняват вниманието от неотложните проблеми, свързани с правата на човека.

Срещата е открита от Морийн Пигот, член на Изпълнителен комитет на ЕФХУ, която представя положителните и отрицателните аспекти на настоящата технология за Изкуствен интелект.

Тя споделя някои примери за това как тя може да се използва за разширяване на възможностите на помощните технологии: персонални гласови асистенти, и как може да подпомогне хората с увреждания при осигуряването на достъп до информация или превод в реално време. Тя очертава и рисковете, включително как ИИ може да засили дискриминацията (например чрез използване на ИИ за анализ на изражението на лицето), недостъпните системи на ИИ. ИИ също така може да бъде използван неправилно и да направи хората по-уязвими към измами и дезинформация.

Каве Нури, отговарящ за политиката на ЕФХУ в областта на ИИ подчертава как застъпничеството на ЕФХУ и организациите за цифрови права като Европейската организация за цифрови права и Европейския център за нестопанско право е помогнало за включването на изискванията за достъпност и прозрачност в Закона за ИИ.

Национално застъпничество за Закона за ИИ

По-голямата част от разпоредбите на закона ще влязат в сила през август 2026 г., така че има най-много две години, за да се повлияе на националните власти. Някои държави обаче вече са подготвили национално законодателство.

От Европейския център за нестопанско право препоръчват да се осъществи контакт с националните институции по правата на човека и органите по равнопоставеността, за да се застъпят за това страните да приемат законодателство, ориентирано към правата на човека, и разпоредби за правата на човека, както и различни участници от гражданското общество да се организират и да се застъпват за национален консултативен орган, който да прилага и подкрепя прилагането на законите за ИИ.

Изграждане на съюзи на национално равнище

Ела Якубовска, ръководител на отдел „Политика“ в Европейската организация за цифрови права, споделя примера с коалицията, наречена „Основна група за ИИ“ - коалиция от европейски организации, защитаващи цифровите права и правата на човека, които работят заедно, за да повлияят на Закона за ИИ.

Някои организации за защита на правата на човека вече имат експертен опит по въпросите, които Законът за ИИ засяга, и често опасенията за липса на технически възможности могат да бъдат преодолени чрез партньорство с организации за цифрови права и академични среди. Тези коалиции могат да приемат формата на дълготрайно партньорство като „Основната група за ИИ“ или да бъдат краткосрочни сътрудничества по конкретни теми.

Тя предупреждава да не се съюзяваме с групи, които не се фокусират върху правата или справедливостта. Например, някои групи са силно фокусирани върху козметични поправки на проблемите с ИИ, без да разглеждат основните структури на властта, по начин, който може да засенчи истинските проблеми. Други твърдят, че трябва да се съсредоточим само върху екзистенциалната заплаха, която ИИ представлява за човечеството - което може да отклони вниманието от съвсем реалните проблеми, пред които са изправени хората днес.

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ